Четвер, Липень 2, 2020
Головна НАССР Носівка - центр зміни суспільної свідомості

Носівка – центр зміни суспільної свідомості

Як невелике місто Черніговської області стає українським лідером  впровадження системи НАССР в освітніх та дошкільних навчальних закладах.

COVID-19 вніс свої корективи в життя всього світу, але не зупинив його, а навпаки – надав поштовх для переосмислення певних життєвих орієнтирів у суспільній свідомості.

Загальновідомо, що COVID-19 з’явився у китайському місті Ухань через нехтування вимогами безпечності харчових продуктів на місцевому продовольчому ринку.

На теперішній час  гігієнічні та профілактичні заходи,  якими ще  недавно багато хто нехтував, виявились чи не єдиним ефективним засобом опору цьому вірусу. «Зараз відбувається певний психологічний злам, якій повністю змінює внутрішню фіксацію людей, що мають відношення до сфери діяльності, пов’язаної з виробництвом та обігом харчових продуктів. З’являється новій погляд у питаннях впровадження процедур НАССР» – відмітив голова Громадської організації «СФЕРО» О.П. Сологуб.  – Тепер це стало очевидним».

НАССР – це не про штрафи

Адже ще недавно багато хто сприймали необхідність впровадження процедур НАССР, як зайвий тиск держави на суб’єктів господарювання. Як незрозумілу вимогу законодавства, яку повинно виконувати лише для того, щоб уникнути штрафу.

Нині все більше людей починають розуміти, що НАССР – це не про штрафи, НАССР – це збереження життя.

Саме таку зміну у настроях  багатьох людей  виявив початковий аудит впровадження НАССР у  загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах м.Носівки та Носівського району

Зі слів представника відділу освіти  Носівського ОТГ О. О. Матвієнко:

“Можливо, на людей вплинуло спостереження масштабами та наслідками розповсюдження COVID-19  у світі, а можливо – і наш власний досвід, адже ще недавно багато хто в Носівському районі  не вірив, що в наш, достатнє віддалений від основних столичних центрів район, дістанеться цей вірус. Але ми  вже маємо 3 підтверджених випадки цього захворювання і люди налаштовані на запобігання його розповсюдження.

Так чи інакше але зараз у керівництва ОТГ Носівського району існує однозначна думка, щодо життєвої необхідності найшвидшого впровадження процедур НАССР  у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах”.

І це дійсно так. Поїздка групи експертів ГС «СФЕРО» до Носівського району на минулому тижні це підтверджує.

В межах первинного аудиту санітарних та гігієнічних умов у 25 їдальнях закладів освіти ОТГ Носівського району, були  проведені роботи з оцінки виконання вимог НАССР, які дозволили зібрати інформацію, яка  буде використана при підготовки документів з впровадження процедур НАССР  у цих закладах.

Головною несподіванкою, що приємно вразила наших експертів, стали  разючі зміни у мисленні людей.

Історія співпраці

Історія нашої співпраці з Носівкою розпочалася в лютому 2020 року, коли начальник Носівського районного управління Держпродспоживслужби Віктор Феодосійович Любенко проаналізували матеріали сайтів операторів ринку з надавання консультативних послуг з впровадження НАССР і поцікавилися у нас, чи можемо ми провести презентацію у Носівці. Ми були дуже здивовані, адже не очікували що подібні професійні якості та стратегічне бачення важливості якнайшвидшого впровадження НАССР, проявляється не в великому місті, а в маленькому віддаленому райцентрі.

На тій презентації  ми спостерігали за директорами навчальних закладів і бачити, що багато у кого з них виникає крига нерозуміння: навіщо щось змінювати у  їх роботі?

Більш того, багато хто, читаючи вимоги щодо необхідних змін в питаннях безпечності харчових продуктів, більше думали про те, як би зробити ці зміни так, щоб нічого не змінювати та не робити.

м. Носівка

Проведення робіт в ОТГ зі впровадження HACCP

Приїхавши зараз, ми побачили, що крига нерозуміння зникла та багато минулих скептиків просто заряджені на зміни.

Незважаючи на те, що цього разу наші експерти були виключно зосереджені на роботі з закладами освіти,  до них постійно приходили суб’єкти господарювання, які дізнавшись про приїзд фахівців з впровадження НАССР від ГС «СФЕРО»  виявляли  бажання домовитись про комплекс консультаційних робіт на їх підприємствах. Були зацікавлені навіть  дрібні підприємці, що працюють на місцевому продовольчому ринку.

Людей приваблює те, що ГС «СФЕРО» у своїй роботі не використовує шаблонів при  підготовці програми передумов та практикує індивідуальний підхід для кожного оператора ринку, що фактично гарантує якісний результат у створенні кінцевого продукту, яким є виконання вимог сучасного законодавства в царині безпечності продуктів і впровадження системи НАССР.

І це дійсно важливо, адже кожний об’єкт є унікальний. На деяких об’єктах не має централізоване водопостачання. Десь розташування приміщень легко дозволяє розділити харчоблок на  зелену, жовту та червону зону, а у інших цього неможливо зробити і приходиться  розробляти процедури з розмежування виробничих процесів у часі. В одних закладах персонал впевнений, що в їх процесі забезпечення безпеки харчових продуктів немає недоліків (в той час як насправді саме на таких  підприємствах їх найбільше).  А в інших навпаки, розуміють те, як багато у них недоліків, і в умовах обмеженості ресурсів та недофінансування  здатні зробити лише мінімально важливі речі (але, як правило, в таких підприємствах насправді зроблено дуже багато і наші фахівці виявляють до них мало зауважень).

Підсумки

У підсумку хочеться сказати, загальне враження від поїздки до Носівського району у наших експертів дуже приємне. І справа тут не в тому, що все добре і ні чого не потрібно робити. Навпроти, роботи належить зробити ще дуже багато. Але впевненість успіху у цьому районі додає справжня зарядженість  на  зміни у багатьох людей на всіх рівнях прийняття управлінських рішень – від дій керівництва району та окремих ОТГ, від оперативних та організаційно досконалих дій рай управління ДПСС в особі В. Любенка, до щоденної кропіткої роботи директорів і завідувачів навчальними закладами, кухарів, прибиральниць, завгоспів та підприємців – постачальників.

Адже якщо сам оператор ринку харчових продуктів не буде зацікавлений  у впровадженні процедур НАССР на його підприємстві, то будь-які гарно прописані процедури можуть виявитись фікцією. Натомість, там де є зацікавленість в безпеці своєї харчової продукції, то навіть обмеженість матеріальних ресурсів не стане на заваді високому рівні безпеки. 

Таким чином Носівська ОТГ та Носівський район  на власному прикладі  демонструють, що віддаленість району не є ознакою відсталості чи  недостатньої професійності людей. Навпаки, на даний час ця маленька громада Чернігівщини в числі перших стала локомотивом з впровадження процедур НАССР в загальноосвітніх та дошкільних закладах в Україні.

Післямова

Наразі фахівці ГО СФЕРО з метою проведення первинних аудитів готують виїзд до навчальних закладів Бобровицького та Козелецького районів Чернігівщини. Сподіваємось, що заклади освіти у принаймні цих трьох районах Чернігівської області восени зустрічатимуть своїх учнів, серед іншого, новими стандартами безпечного харчування.

Детальніше можна ознайомитись із послугою надання HACCP на даній сторінці.

Схожі новини