ГоловнаНАССРВ рамках реформування системи шкільного харчування презентовано оновлене меню для школярів України

В рамках реформування системи шкільного харчування презентовано оновлене меню для школярів України

У 2020 році, з ініціативи Першої леді Олени Зеленської, стартувала реформа системи шкільного харчування, що включає створення оновленого меню. Над реформуванням працювала робоча група, в яку входять представники Міносвіти, МОЗ та Мінекономіки, ДПСС, Антимонопольного комітету, дієтологи і зовнішні експерти.

Мета реформування – підвищення загального середнього рівня якості, поживності і безпеки харчових продуктів в меню українських шкіл, а також їх ресурсне забезпечення.

В результаті комплексного дослідження системи харчування в українських школах були виявлені основні проблеми та напрямки реформування системи шкільного харчування, а саме:

  • оновлення застарілої нормативної бази;
  • рішення проблем якості та безпеки харчових продуктів;
  • поліпшення ресурсного забезпечення шкіл;
  • формування культури здорового харчування.

2020 рік став роком перших конкретних кроків в реформі системи шкільного харчування. Був розроблений і затверджений План заходів з реформування системи шкільного харчування (розпорядження Кабінету Міністрів від 5 серпня 2020 № 1008-р). Відбулося суттєве оновлення нормативної бази:

  • затверджено оновлений Санітарний регламент для установ загальної середньої освіти;
  • затверджені нові Норми і Порядок організації харчування учнів;
  • затверджені нові гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях, розташованих в закладах загальної середньої освіти;
  • розроблені методичні рекомендації щодо здійснення закупівель в сфері організації харчування в навчальних закладах;
  • підготовлені методичні вказівки для використання системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках НАССР.

Мінекономіки підготувало і затвердило ряд нормативно-правових актів, які впроваджують сучасні та ефективні процедури організації безпечного харчування в навчальних закладах:

  • гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях, розташованих в закладах загальної середньої освіти;
  • методичні настанови по розробці, впровадженню і використанню постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, в навчальних закладах;
  • методичні рекомендації щодо особливостей здійснення закупівель в сфері організації харчування в навчальних закладах.

Протягом 2020 вдалося поліпшити матеріально-технічну базу шкільного харчування. Вперше було виділено 400 млн грн державної субвенції для шкіл, завдяки якій відбулася модернізація харчоблоків в 1809 закладах. У той же час з оновленням нормативної бази тривала робота над створенням меню для школярів.

Оновлене меню містить 160 страв, які будуть використовуватися в залежності від кратності харчування для кожного навчального закладу. Раціон учнів стане більш збалансованим і різноманітним. В меню шкільних їдалень з’являться традиційні українські страви, популярні страви різних кухонь світу, а також безглютенові позиції, буде збільшено кількість фруктів і м’яса в раціоні. Оновлене меню відповідає кращим європейським практикам і, що найголовніше, розроблено з користю для здоров’я дітей. В меню додаються покрокові рецепти і технічні карти, що значно полегшить роботу співробітників шкільних їдальнях.

Проект рекомендованого меню для використання в закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також дитячих закладах сфери соціального захисту

20 травня 2021

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення меню рекомендованого для використання в закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також дитячих закладах сфери соціального захисту.

Розробка меню здійснювалась робочою групою до складу якої увійшли представники МОЗ України, Євген Клопотенко та команда проєкту CultFood, технологи та дієтологи, голова ВГО «Асоціація дієтологів України».

Меню розроблялись на підставі норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305.

Технологічна документація на страви та вироби, що увійшли до меню надана Євгеном Клопотенко та командою проєкту CultFood. Крім того, під час складання меню частково була використана технологічна документації на страви та вироби зі збірників рецептур з деякими доопрацюваннями щодо вмісту солі, жирів та цукрів.

З технологічною документацією на страви та вироби можна ознайомитись за посиланням.

Зауваження та пропозиції приймаються Директоратом громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ України протягом 10 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді:

[email protected]

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7.

Документ

Меню для одноразового харчування на зимовий період (xlsx, 422 Кб)

24 травня 2021

Меню для одноразового харчування на осінній період (xlsx, 609 Кб)

24 травня 2021

Меню обідів для зимового періоду (xlsx, 808 Кб)

24 травня 2021

Семиденне меню для 5-ти разового харчування на зимовий період 1 тиждень (xlsx, 775 Кб)

24 травня 2021

Меню обідів для осіннього періоду (xlsx, 792 Кб)

24 травня 2021

Семиденне меню для 5-ти разового харчування на зимовий період 2 тиждень (xlsx, 1 Мб)

24 травня 2021

Семиденне меню для 5-ти разового харчування на зимовий період 3 тиждень (xlsx, 1 Мб)

24 травня 2021

Семиденне меню для 5-ти разового харчування на зимовий період 4 тиждень (xlsx, 1 Мб)

24 травня 2021

Підхід до реформування системи шкільного харчування був комплексним і включав державний моніторинг постачальників харчових продуктів і послуг з організації харчування. Цього року Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів провела 414 позапланових і 8 планових заходів державного контролю в сфері безпеки харчових продуктів. Перевірено 3966 постачальників і 466 операторів ринку, що надають послуги з організації харчування для 14 531 закладів загальної середньої освіти.

Як зазначила Перша леді, наступним важливим кроком реформи буде імплементація змін на місцях, впровадження системи контролю НАССР, продовження модернізації харчоблоків і популяризації культури здорового харчування в суспільстві.

Схожі новини