ГоловнаНАССРЧи обов'язково заключати договори щодо дератизації та дезінфекції із профільними організаціями для...

Чи обов’язково заключати договори щодо дератизації та дезінфекції із профільними організаціями для освітніх закладів. На які документи, законодавчі акти посилатися?

Коментують спеціалісти ГО «СФЕРО»

Заключати договори щодо дератизації та дезінфекції із профільними організаціями для освітніх закладів не обов’язково! Адже, по перше – роботи з дератизації та дезінсекції більше не лізензуються, тобто укладати договір про дератизацію з спеціалізованою «конторою» зараз не є необхідним. По-друге, натомість, маєте виконати кілька пунктів:

  1. Прописана та виконується Програма передумов, що забезпечує достатній рівень дератизації та дезінсекції.
  2. У наказі про створення робочої групи вказано посадову особу, що відповідає за цей напрямок (убезпечення від гризунів і шкідників).
  3. Зазначена особа має пройти навчання щодо основ боротьби з шкідниками, та вміння роботи із відповідними засобами (ловушки і т.д.), а також розроблена відповідна інструкція (яка не дублює ПП, а містить практичні аспекти).
  4. Головне – робота по дератизації ведеться (пастки розміщені і промарковані, схема їх розміщення задокументована) і як наслідок – ознаки присутності грузунів відсутні.

Отже, якщо у вас відсутні ознаки присутності гризунів та виконані вищенаведені пункти – до вас претензій бути не може. 

Інша справа, якщо ознаки присутності гризунів очевидні. Тоді ви маєте чітко вирішити, чи зможете ви вирішити цю проблему власним ресурсом (дивись вище), або ж вам все ж таки потрібно запрошувати спеціалістів – дератизаторів.

А тепер юридичні аспекти:

Отже, дезінфекція – комплекс заходів, спрямованих на знищення у середовищі життєдіяльності людини збудників інфекційних хвороб (власне дезінфекція) та їхніх переносників — комах (дезінсекція) і гризунів (дератизація).

Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дезінфекційні заходи поділяються на такі види:

профілактичні дезінфекційні заходи – заходи, що проводяться у жилих, виробничих, навчальних, санітарно-побутових та інших приміщеннях, будівлях і спорудах, на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, в інших можливих місцях розмноження переносників збудників інфекційних хвороб. Профілактичні дезінфекційні заходи проводяться органами державної санітарно-епідеміологічної служби, а також суб’єктами підприємницької діяльності на підставі відповідних договорів з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами не рідше двох разів на рік – навесні та восени;

поточні дезінфекційні заходи – заходи, що систематично проводяться у закладах охорони здоров’я, на об’єктах громадського харчування та на підприємствах харчової промисловості, у приміщеннях масового перебування людей (підприємства побутового обслуговування населення, навчальні та культурно-освітні заклади тощо), а також у жилих приміщеннях під час перебування в них інфекційних хворих чи бактеріоносіїв. Поточні дезінфекційні заходи проводяться по декілька разів на день залежно від епідемічної ситуації.

Поточні дезінфекційні заходи проводяться працівниками відповідних підприємств, установ, організацій, а в жилих приміщеннях – хворими на інфекційні хвороби, бактеріоносіями, членами їх сімей тощо;

заключні дезінфекційні заходи – заходи, що проводяться в осередку інфекційної хвороби після видалення з нього джерела інфекції. Заключні дезінфекційні заходи проводяться органами державної санітарно-епідеміологічної служби.

Порядок проведення профілактичних, поточних і заключних дезінфекційних заходів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я з урахуванням особливостей збудників інфекційних хвороб, факторів передачі інфекції тощо.

При впровадженні системи управління безпечністю харчових продуктів визначається особа, відповідальна за організацію проведення профілактичних, поточних і заключних дезінфекційних заходів.

Слід зазначити, що послуги з дезінфекції, дезінсекції та дератизації відносяться до Переліку робіт з підвищеною небезпекою.

Оператор ринку харчових продуктів:

  • укладає із спеціалізованою організацією договір (договори) щодо здійснення профілактичних дезінфекційних заходів;
  • визначає персонал, який здійснюватиме поточні дезінфекційні заходи, та організує його навчання;
  • залучає компетентні державні установи для здійснення заключних дезінфекційних заходів;
  • забезпечує належне зберігання засобів з  дезінфекції, дезінсекції та дератизації;
  • забезпечує наявність інформації щодо дезінфекції на інформаційних стендах;
  • за погодженням з уповноваженими державними органами використовує лише дозволені засобів з  дезінфекції, дезінсекції та дератизації.

P.S.: Попри всі юридичні або інші формулювання, не забуваємо: ми працюємо для забезпечення безпечного харчування, а не для уникнення відповідальності. Оператор ринку харчової промисловості зобов’язаний здійснювати профілактичні дезінфекційні заходи!

Експерту відповідь підготували: Голова ГО «СФЕРО» Олександр Сологуб, експерт з юридичних питань Євген Зільберт, фахівець з впровадження НАССР Іван Полюхович.

Схожі новини