Усім відомо що корупція є і боротьба з нею є вічною. А коли ви її не бачите – тоді або вам очі затулили пачками грошей, або схема нова і протидію не шукають, тому що усім вигідно.
Не розумно було б звинувачувати тільки Українську митницю у корупції, але численні факти підчас повномаштабного вторгнення та агресії росії проти України та протидія волонтерам спонукають до думок що на Українській Митниці українців не залишилось.
Схема не нова і саме у 2023 році вона розквітла на повну силу і почала серйозно дошкуляти бізнесу, що імпортує товари “у білу”. Дану схему озвучив журналіст Євген Плінський на своєму YouTube каналі, а придумав її одіозний бізнесмен, фігурант корупційних схем на Одеській митниці Альпе́рін В.О.
Як виглядає корупційна схема на митниці у 2023 році
Є два шляхи розвитку подій. Перша це домовлятись і усім платити за рішення на твою користь, або інше витончене рішення.
Є Стаття 55. Коригування митної вартості товарів МИТНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ якою митниця керується при вирішенні суперечок з приводу митної вартості товарів.
Отже, сама схема:
- Бізнес домовляється із митницею про складання протоколу по 55 статті що вартість декларованого товару 3-5-10 разів менше чим вартість товарів які завозяться з правильно вказаною вартістю.
- У протоколі навмисно робляться технічні помилки
- Суд визначає протокол і рішення митниці не дійсними і наказує визначити занижену вартість товару яку вказав корупціонер законною
- Митниця виконує розпорядження суду
Не потрібно домовлятись із силовиками, не потрібно робити ніяких дій що б переводили ці дії у кримінальну площину. Усе проходить у рамках закону. І це становить загрозу бізнесу який працює у законній площині та бюджету України.
При даній схемі бюджет не доотримує мільйони гривень щомісячно. Наприклад, загально відома вартість товару 100 у.о. тоді податки будуть 30 у.о. А корупціонер декларує вартість одиниці 20 у.о. і податки тоді будуть всього 4 у.о., а це зменшення податкових надходжень майже у 6-7 разів!
Дану схему можна закрити, але заважають два фактори:
- митниця яка приймає безпосередню участь у схемі
- “кишенькові” суди які друкують рішення про “технічні помилки у протоколі” по 55 статті Митного Кодексу України
Публікуємо витримку із каналу:
Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «СФЕРО» і жодним чином не відображає точку зору “Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій”.