ГоловнаПодіїКриза на кордоні з Польщею: інший погляд.

Криза на кордоні з Польщею: інший погляд.

Всупереч заявам нового уряду Польщі та президента Анджея Дуди про прагнення налагодити стосунки, на кордоні склалась критична ситуація, близька до колапсу. Напруженість підживлюється з обох сторін, при цьому з українського боку постійно лунають фейки.

Причини кризи

Проблема на кордоні почалась ще у 2019 році через брак квот на дозволи для проїзду, необхідні для обміну між Україною та ЄС. Це штучно створювало дефіцит. Українські перевізники вимагали забезпечити прозору електронну систему видачі дозволів замість хабарів у $1000-1200.

Було створено систему “ШЛЯХ” для видачі дозволів на перетин кордону, однак вона не має належного нормативного регулювання. Також запущено систему “єЧерга” для черги на кордоні, котра теж погано працює та контролюється вручну.

Вимоги Польщі

Польща вимагає надати її митникам доступ до українських систем “Шлях” та “єЧерга” для можливості контролювати ситуацію на кордоні. Однак ці системи в дійсності не вирішують реальних проблем, а лише створюють підґрунтя для корупції.

“Шлях” – система для видачі дозволів на перетин кордону, запущена на початку війни. Вона не має належного нормативно-правового регулювання.

“єЧерга” мала замінити “Шлях” для впорядкування черги на кордоні. Проте на практиці вона неефективна, адже управління відбувається вручну.

Ситуація для перевізників

Через недоліки системи “єЧерга” польські водії вимушені простоювати на кордоні до 14 днів, що є надто тривалим терміном.

Реєструючись для в’їзду в Україну, їм відводиться 14 днів на перетин кордону. Однак безпосередньо на КПП цей термін раптово зменшують до 2 годин з обов’язком стати в чергу заново.

Також польські компанії бачать, що окремі українські вантажівки проїжджають кордон поза чергою в “єЧерзі”. Це викликає обурення та вимоги рівних умов.

Страйк польських перевізників

Українську сторону завчасно попереджали про можливий страйк, але адекватної реакції не було – лише відмовки та ігнорування проблеми.

З польського боку попередження про страйк прозвучало відповідно до законодавства ЄС. Тому польська поліція охороняє мітингувальників.

Українські перевізники почали звертатися до МЗС України з проханням розібратися у ситуації та подати позов до європейського суду. З української сторони лунає накручування, замовчування проблем і поширюються фейки.

Ситуація в судах

Польська сторона надає офіційні документи на підтвердження штучних обмежень з боку України. В українських судах польських перевізників звинувачують у тероризмі замість розв’язання проблеми.

Така позиція української сторони є непрофесійною та недемократичною. Замість конструктиву – лише обвинувачення опонентів.

Шляхи вирішення

Потрібно визнати помилки, відсутність належного регулювання систем “Шлях” і “єЧерга”. Слід розробити чітке законодавство та штрафи за порушення. Лише конструктивний діалог допоможе вирішити кризу.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «СФЕРО» і жодним чином не відображає точку зору “Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій”.

Схожі новини