Результати проведення фокус-груп та опитування бізнесу
27 жовтня на базі Вінницького обласного молодіжного центру “Квадрат” відбулось зібрання фокус-групи, метою якої був збір інформації щодо вивчення проблематики перетину кордону Україна – ЄС. Основний акцент було поставлено на вивченні питання наявності корупційної складової у діях посадових осіб щодо суб’єктів перетину кордону.
У зібранні взяли участь власники і водії автобусів міжнародного сполучення С.Якубчик, О.Єфременюк, С.Володин, Н.Джуренко, а також громадяни, які у жовтні п.р. перетинали кордон України та ЄС – А.Мартинюк, О.Огньовська, С.Брижак, експерт із юридичних питань О.Зільберт, фахівці ГО СФЕРО М.Бахновський, О.Адлер. Модерацію здійснював голова ГО СФЕРО О.Сологуб.
Фокус-група проходила у форматі «peer», на початку заходу учасники були ознайомлені із проміжними результатами дослідження ГО СФЕРО, що проводиться в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу, а також із висновками за результатами проведення попереднього заходу від 05 жовтня п.р.
На думку більшості учасників фокус-групи, основною проблемою на даний час залишається проблема черг та значного очікування на пунктах пропуску. На відміну від минулого зібрання, учасники не погодились з тезою, що основною причиною затримок є надмірне навантаження пропускних смуг вантажним транспортом. Натомість, посилилась критика в бік недостатньо ефективної діяльності службовців як митної, так і прикордонної служб, при чому ця критика торкалась я українських службовців, і представників влади Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Відмічалось, що особливо затягуються перевірки на п.п. Чоп (Тиса) – Захонь (середньодобова черга сягає 1000 автомобілів), Порубне – Сирет (черга 650 автомобілів), Ягодин – Дорогуск (черга 620 автомобілів). На більшості інших пунктів пропуску, за даними митної служби України, середньодобова черга складає від 20 до 240 автомобілів.
Учасники заходу погодились, що питання покращення комфорту перебування людей на кордні поступово вирішуються. Натомість, організація процедур перетину кордону має бути більш ефективною. Звучали нарікання на недостатню професійну спроможність прикордонників і митних службовців, надмірне затягування окремих процедур без аргументованого пояснення, тощо.
Повторно прозвучала думка про необхідність встановлення спрощеного проїзду кордону для постійних учасників автобусного сполучення.
Окрему увагу учасники заходу приділили питання наявності корупції при перетині кордону. Результати дослідження будуть опрацьовані окремо та опубліковані на нашому сайті та дружніх ресурсах на початку листопада п.р.
Результати опитування пасажирів
Протягом вересня – жовтня було проведено опитування(станом на 28 жовтня) 53 пасажиру міжнародних рейсів, результати опитування доповнено і візуалізовано у відповідній таблиці. Учасниками опитування стали 32 жінки середньої вікової групи (від 30 до 45 років) та 8 чоловіків віком від 32 до 56 років. Опитування проводилось на Вінницьких центральному та західному автовокзалах та безпосередньо у транспортних засобах після перетину кордону (анкети після заповнення були передані водіями автобусів)
Інформація про перебіг проекту та виконання його окремих аспектів опублікована у відповідному розділі проекту на сайті ГО “СФЕРО” та на сторінці ГО СФЕРО у соціальній мережі Фейсбук.
Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «СФЕРО» і жодним чином не відображає точку зору “Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій”.