ГоловнаПодіїВАЖЛИВО! З 1 січня вступив у дію новий Санітарний регламент для шкільних...

ВАЖЛИВО! З 1 січня вступив у дію новий Санітарний регламент для шкільних закладів.

До уваги керівників та засновників закладів загальної середньої освіти, що є операторами  ринку харчових продуктів!

Звертаємо вашу увагу на те, що з 1 січня п.р. набув чинності Наказ МОЗУ від 25.09.2020  № 2205, яким затверджений Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти. Розділом VI  цього документу закріплені та дещо конкретизовані засади безпечності харчування учнів, впровадженням яких ГО «СФЕРО» займається з 2018 року. Частина вимог, які у документації, розробленій ГО «СФЕРО», мала рекомендаційний характер, тепер стала обов’язковою.

Серед іншого, у новому Санітарному регламенті вперше проголошено положення, що кейтеринг1 може здійснюватися операторами ринку харчових продуктів за умови дотримання ними вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (тобто – тільки з впровадженою системою менеджменту безпечністю харчових продуктів, заснованою на принципах НАССР (СМБХП НАССР)). При цьому запровадження кейтерінгу може відбуватися тільки за рішенням ЗАСНОВНИКА закладу освіти, а не його керівника.

Окремі вимоги документа базуються на принципах здорового харчування, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Зокрема, визначено Перелік продуктів харчування, які забороняється продавати у шкільних буфетах та шкільних автоматах (чіпси, сухарики, попкорн, ковбаси, сосиски, копчену і солону рибу, деякі солодощі та ін.). Також встановлені групи харчових продуктів, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів (злакові, овочі, фрукти та ягоди, молочні продукти) та врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами. 

Регламентом встановлено вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонуватись дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень за вмістом солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендацій ВООЗ.

Відтепер керівництво закладу несе відповідальність за організацію харчування для дітей, які мають особливі дієтичні потреби, наприклад – індивідуальну непереносимість глютену або лактози. Таке харчування організовується на підставі заяви батьків та довідки від сімейного лікаря. ГО «СФЕРО» з цих питань рекомендує запроваджувати окрему програму управління алергенами.

Вводяться вимоги до характеристики спецодягу для кухарів, зокрема – для працівників хлібопекарського цеху (одяг білого кольору, відповідної якості, з довгими рукавами, без гудзиків та зовнішніх карманів. Взуття таке, що легко знімається та миється. Волосся прибране під кухарський ковпак або косинку).

До документальної частини НАССР додано журнал проб. Згідно нового регламенту, відповідальний працівник закладу – член робочої групи з питань впровадження СМБХП НАССР (очевидно – медпрацівник), має здійснювати пробу кожної страви, що приготована для дитячого харчування, про що обов’язково має бути зроблений запис у відповідному журналі (форма журналу уточнюється).

Крім того,  на обговоренні та погодженні з іншими міністерствами знаходиться проект постанови КМУ «Про затвердження Норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Ознайомитись з проектом можна тут.

Закликаємо засновників та керівництво закладів освіти якнайшвидше адаптувати підпорядковані ЗО до врахування вимог згаданого санітарного регламенту.

Фахівці ГО «СФЕРО», що мають достатній досвід ефективного впровадження системи НАССР у понад 250 харчоблоках закладів освіти по всій Україні, готові максимально ефективно допомогти у впровадженні такої системи на харчоблоках шкіл, садочків та інших установ освітнього і соціального спрямування.

1 Кейтерінг (англ. catering від cater — «постачати провізію») — галузь громадського харчування, пов’язана з наданням послуг на віддалених точках, що включає всі підприємства і служби, що надають підрядні послуги з організації харчування співробітників компаній і приватних осіб у приміщенні і на виїзному обслуговуванні, а також здійснюють обслуговування заходів різного призначення і роздрібний продаж готової кулінарної продукції. На практиці під кейтерінгом мається на увазі не тільки приготування їжі і доставка, а й обслуговування персоналом, сервірування, оформлення столу, розлив і подача напоїв гостям і тому подібні послуги.

Схожі новини