ГоловнаПроєктиБезпечність продукції, що виробляється – ключовий елемент політики птахокомбінату «Бершадський»

Безпечність продукції, що виробляється – ключовий елемент політики птахокомбінату «Бершадський»

Птахокомбінат «Бершадський», що розташований  в селі Вiйтiвка у Вінницькій області, втрачав позиції на ринку через високу конкуренцію. Але необхідність відповідати європейським параметрам безпечності харчової продукції змусило підприємство запровадити систему НАССР, що відкрило нові можливості для розвитку, зокрема, якості та безпечності кормів. У 2019 році розпочато масштабне будівництво нового комбікормового заводу потужністю більше 10 т/год., який покращить якість виготовленого комбікорму для птиці і виведе господарство на новий рівень вирощування бройлера.

Внаслідок зменшення споживання курятини та зростання виробництва продукції птахівництва на підприємствах-конкурентах (зокрема, на птахофабриках Миронівського хлібопродукту (ТМ «Наша Ряба»), птахокомбінат «Бершадський» був змушений шукати нові шляхи збереження та покращення споживчих якостей своєї продукції. Проблема підприємства полягала у необхідності розширення ринку збуту своєї продукції, зокрема, його експортного потенціалу.

Значним поштовхом у цьому напрямку стала гармонізація українського законодавства з європейським в рамках імплементації Угоди про Асоціацію, зокрема, уведення параметрів безпечності харчової продукції. Відповідно до Регламенту (ЄС) №88/2013 Україна включена до списку третіх країн, з яких дозволено ввезення курячого м’яса, яєць та яєчних продуктів на територію Європейського Союзу. Тобто, товари, вироблені на потужностях, які внесені до списків експортерів, повинні фактично відповідати вимогам ЄС.

Запровадження системи НАССР, процедур простежуваності продукції мало сприяти експорту українських товарів до країн ЄС (Литва, Словакія, Латвія, Естонія), створенню нових робочих місць на підприємстві, знизити ризики негативного впливу продукції підприємства на здоров’я споживачів.  Наявність сертифікату на систему управління харчових продуктів (ISO22000) дозволила б птахокомбінату міцно утримувати власну нішу на внутрішньому ринку України за рахунок підвищення конкурентоспроможності.

Протягом 2015-2018 років Україна прийняла зміни до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», якими чітко визначено вимоги до операторів ринку харчових продуктів, гармонізовані, зокрема, з вимогами Codex Alimentraius.

Такі зміни вимагають прийняття політики керівництва підприємства згідно з ДСТУ ISO22000:2007  «Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга», запровадження на підприємстві структури, яка дозволяє контролювати всі етапи процесу виробництва, починаючи від заготівлі сировини і закінчуючи її дистрибуцією, дбає про якість та безпечність кормів. Безпечність харчових продуктів розглядається в рамках інтегрованого підходу за принципом «від поля до столу» як єдиний неперервний ланцюг, який розпочинається з виробництва тваринних кормів, та включає в себе (але не обмежується) виробництвом первинної продукції, обробленням, пакуванням, транспортуванням та збутом, і закінчується споживанням харчового продукту кінцевим споживачем.

Наступним кроком програми НАССР є контроль якості та безпечності сировини, правильних умов її зберігання. На всіх етапах технологічного процесу потребується ветеринарний контроль. Неабияку роль у випуску продукції грає технологічне обладнання.

Птахокомбінат «Бершадський» першим в Україні розпочав виробництво напівфабрикатів, ковбасних виробів, копченостей з м’яса птиці-бройлера.

У 2018 році підприємство інвестувало власні кошти на впровадження системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), і 20 серпня 2018 року отримало сертифікат на систему управління харчових продуктів (ISO22000). Впровадження цієї системи дозволило підтвердити безпечність продукції та дало змогу реалізувати її не тільки на вітчизняному, а й на європейському ринку.

Запровадження системи простежуваності відкрило нові можливості для розвитку, зокрема, якості та безпечності кормів. У 2019 році розпочато масштабне будівництво нового комбікормового заводу потужністю більше 10 т/год., який покращить якість виготовленого комбікорму для птиці і виведе господарство на новий рівень вирощування бройлера.

В 2019 році птахокомбінат випустив більше ста видів екологічно чистої, високоякісної та безпечної продукції, адже 80% кормового раціону птахів складає натуральне зерно. На підприємстві виготовляється м’ясо бройлерів, включаючи субпродукти І категорії, ковбасні вироби, паштети, консерви та інші супутні товари; середня виробнича потужність 15 тис. тон на рік.

«Виконуючи вимоги Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» в частині простежуваності,  господарство дійшло висновку щодо доцільності забезпечення виробництва власним зерном. Тепер з цією метою підприємством обробляється майже 3000 га землі, що дає можливість здешевити витрати на виробництво продукції», говорить керівник Іван Андрушко.

Якщо раніше середня жива вага бройлера складала 1,6-1,7 кг при середньодобовому прирості 21,8 г та збереженості 83,7% у 54-55 днів, то сьогодні забивається птиця в 38 днів вагою 2,3-2,4 кг при збереженості 96,2% та середньодобовому прирості 58 г. Витрати на виробництво центнера пташиного м’яса знижені більш, ніж удвічі.

Вартість основних фондів в ході реалізації програми збільшилася на 2,16 мільйонів гривень.

Незважаючи на створення у Бершадському районі останнім часом декількох птахопереробних виробництв, ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадський» впевнено утримує лідерські позиції на рівні 98% загальнорайонного виробництва м’яса птахів.

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Адаптація окремих норм Угоди про Асоціацію Україна – ЄС та налагодження ефективної комунікації органів нагляду і контролю, МСБ і громадськості щодо їх виконання в частині ефективного впровадження систем та стандартів забезпечення норм безпеки та якості харчових продуктів у Вінницькій області», що впроваджуватиметься в рамках проекту «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу (www.ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою».

У роботі над статтею використані матеріали інтерв’ю, відео та фотозйомки, а також інформація з відкритих джерел.

Схожі новини